Wakacje w pełni, ale działamy!
Wyposażamy Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (#CZMIPW) i szkolimy personel, który będzie obsługiwał kolejne aparaty zakupione w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Obecnie uruchamiamy dwa urządzenia, które zostaną wpisane na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej:
Spektroskop elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR), umożliwiający badanie substancji stanowiących centra paramagnetyczne. Znajduje zastosowanie m.in. w analizie rodników i jonorodników, jonów metali przejściowych i ziem rzadkich, cząsteczek zawierających niesparowane elektrony oraz defektów sieci krystalicznej ciał stałych. Technika EPR będzie szczególnie przydatna w badaniach właściwości nowych materiałów do zastosowań w (foto)katalizie, elektronice, medycynie, ochronie środowiska oraz umożliwi rozwój nowych kierunków badawczych.
Kolejnym aparatem jest mikrowaga kwarcowa, która umożliwi poszerzenie prowadzonych badań interdyscyplinarnych z pogranicza inżynierii materiałowej, nanotechnologii, biologii i biomedycyny. Dzięki niej będziemy mogli dokonywać wysokoczułych pomiarów masy, grubości warstw, adsorpcji i orientacji molekularnej w nanoskali.
Centrum będzie oferować otwarty dostęp do technik mikroskopowych, spektroskopowych i analitycznych w zakresie badań naukowych i prac B+R+I związanych z dziedziną nauk inżynieryjno-technicznych, a zwłaszcza z inżynierią chemiczną i inżynierią materiałową. Nasza infrastruktura badawcza będzie służyć nie tylko naukowcom, ale również podmiotom zewnętrznym, w tym organizacjom przemysłowym, które będą mogły osiągać doskonałość w badaniach i innowacjach związanych z zaawansowanymi materiałami (nanomateriały, biomateriały, nanokompozyty, struktury hybrydowe, innowacyjne materiały funkcjonalne) oraz w nowych technologiach ich produkcji. Dzięki infrastrukturze Centrum, naukowcy oraz podmioty prowadzące działalność B+R+I będą miały dostęp do nowoczesnej aparatury, specjalistycznej wiedzy naukowej oraz możliwości szkoleniowych.
W Centrum będzie również realizowany proces kształcenia studentów #zut i #wtiich. Kontakt z nowoczesną aparaturą podczas studiów S1 i S2 zapewni im nie tylko cenne doświadczenie, ale także otworzy drzwi do fascynujących możliwości badawczych i rozwojowych.
Nasi studenci będą mieć okazję zdobywać praktyczne umiejętności w obszarze inżynierii chemicznej, inżynierii materiałowej, nauk chemicznych, nanotechnologii i biomedycyny, korzystając z zaawansowanych technik mikroskopowych, spektroskopowych i analitycznych. To fantastyczna szansa na rozwinięcie swojego potencjału i poszerzenie horyzontów naukowych!
Cieszymy się, że nasze Centrum nie tylko przyczyni się do postępu w badaniach naukowych i innowacjach, ale także będzie wspierać rozwój przyszłych talentów akademickich. Razem możemy zmieniać świat na lepsze!
Działamy dalej!