You are currently viewing Laboratorium Inżynierii Procesów Biotechnologicznych

Laboratorium Inżynierii Procesów Biotechnologicznych

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,6 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie Laboratorium Inżynierii Procesów Biotechnologicznych. Inwestycja będzie realizowana w latach 2024-2025 i obejmie modernizację, przebudowę oraz adaptację pomieszczeń w budynku „Nowa Chemia” przy al. Piastów 42.

Nowoczesne laboratorium na światowym poziomie

Laboratorium Inżynierii Procesów Biotechnologicznych to pierwszy tego typu obiekt w strukturach naszego Wydziału i całej Uczelni. Powstanie tego laboratorium pozwoli na rozwijanie badań w dynamicznie rosnącej dziedzinie biotechnologii, która jest kluczowym elementem trendu BIO-TECH. Modernizacja pomieszczeń dostosuje je do najnowszych standardów bezpieczeństwa pracy oraz wymogów krajowych i unijnych.

Cele inwestycji

Modernizacja i adaptacja pomieszczeń umożliwi prowadzenie badań na światowym poziomie, szczególnie w zakresie inżynierii bioprocesowej i biotechnologii. Nowe laboratorium będzie stanowiło centrum innowacyjnych badań, których efekty znajdą zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Zakres badań i korzyści

Laboratorium umożliwi realizację zaawansowanych projektów badawczych, takich jak:

  • Opracowanie innowacyjnych biomateriałów dla przemysłu chemicznego, energetycznego, medycznego i ochrony środowiska.
  • Tworzenie technologii odzysku cennych surowców z odpadów i ścieków w ramach gospodarki cyrkularnej.
  • Projektowanie i optymalizacja procesów produkcji nowych biomateriałów.
  • Opracowanie technologii opartych na bakteriofagach. Bakteriofagi to wirusy, które infekują i niszczą bakterie. Nie atakują komórek ludzi, zwierząt ani roślin.
  • Prowadzenie prac badawczych związanych z opracowywaniem nowych procesów, których produktem są przydatne chemikalia. Zastosowanie mikroorganizmów do produkcji chemikaliów wpisuje się w koncepcję Zasad Zrównoważonego Rozwoju oraz Zielonego Ładu oraz pozwoli na odejście od koncepcji przemysłu opartego na przetwórstwie ropy naftowej.

Organizacja Laboratorium umożliwi rozszerzenie bazy laboratoryjnej znajdującej się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (CZMIPW), finansowanego w ramach programu POIR (Polska Mapa Infrastruktury Badawczej). Kierownikiem projektu jest nasz Dziekan, prof. Rafał Rakoczy.


Współpraca międzynarodowa i rozwój innowacji

Nowe laboratorium będzie sprzyjać międzynarodowej współpracy naukowej, umożliwiając wymianę technologii i strategii badawczych. Badania prowadzone w laboratorium będą kluczowe dla rozwoju innowacyjnych technologii w różnych dziedzinach, takich jak biotechnologia rolnicza, produkcja biofarmaceutyków czy biokataliza.


Wpływ na gospodarkę

Wyniki badań realizowanych w Laboratorium będą miały szerokie zastosowanie, szczególnie w zrównoważonym rolnictwie, biogospodarce, produkcji biomateriałów oraz ochronie środowiska. Komercjalizacja tych badań przyczyni się do rozwoju nowoczesnych technologii sprzyjających środowisku i podnoszących jakość życia społeczeństwa.

Dodaj komentarz