Centrum stanowi unikatowe miejsce na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, oferując otwarty dostęp to technik mikroskopowych, spektroskopowych i analitycznych w zakresie badań naukowych i prac B+R+I związanych z dziedziną nauk inżynieryjno-technicznych, a zwłaszcza z inżynierią materiałową i inżynierią chemiczną.
Centrum będzie wspierać nie tylko naukowców, lecz także podmioty zewnętrzne, w tym organizacje przemysłowe, w dążeniu do doskonałości w badaniach i innowacjach dotyczących zaawansowanych materiałów oraz nowych technologii związanych z ich produkcją i zastosowaniem.
Dzięki infrastrukturze Centrum, naukowcy oraz podmioty prowadzące działalność B+R+I mają dostęp do nowoczesnej aparatury, specjalistycznej wiedzy naukowej oraz możliwości szkoleniowych.
Centrum wspiera rozwój badań, które dotyczą kluczowych zagadnień dla innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy:
- Tworzenie innowacyjnych zaawansowanych materiałów funkcjonalnych (w tym nanomateriałów, nanokompozytów, biomateriałów i struktur hybrydowych) dla branż przemysłowych istotnych dla rozwoju technologicznego kraju, takich jak przemysł chemiczny, energetyczny, medyczny oraz ochrona środowiska.
- Opracowywanie nowoczesnych technologii odzysku cennych surowców z odpadów i ścieków (gospodarka cyrkularna) oraz ich ponowne wykorzystanie w przemyśle.
- Tworzenie innowacyjnych technologii środowiskowych do oczyszczania powietrza, rekultywacji gleby, a także oczyszczania wody i ścieków.
- Projektowanie i optymalizacja procesów produkcji nowych materiałów funkcjonalnych, w tym opracowywanie innowacyjnych linii technologicznych.
- Projektowanie i optymalizacja nowych procesów technologicznych.
- Badania podstawowe o ukierunkowaniu praktycznym, mające na celu zastosowania w przemyśle.
W ramach Centrum opracowane zostaną rozwiązania (produkty, technologie, usługi) związane z:
- „Zielonymi” procesami, materiałami i produktami,
- Technologiami wytwarzania czystszej energii,
- Technologiami i procesami wykorzystującymi odpady w produkcji,
- Technologiami zamykającymi obieg wodny i ściekowy w zakładach przemysłowych,
- Optymalizacją aparatury stosowanej w produkcji materiałów funkcjonalnych
- Biotechnologią i technologiami prośrodowiskowymi wspierającymi gospodarkę cyrkularną.